Złamanie śródręcza, palców oraz pozostałych kości nadgarstka i ręki

Złamanie śródręcza, palców oraz pozostałych kości nadgarstka i ręki – Opis schorzenia

 

Do złamania śródręcza lub palców dochodzi często przy urazach typu bokserskiego lub przy silnych uderzeniach w rękę. Czasami przyczyną jest przyciśnięcie ręki ciężkim przedmiotem lub szarpnięcie za palec np. smyczą. W wyniku urazu powstaje często deformacja ręki lub palców z utrudnionym zamykaniem w pięść czy chwytaniem przedmiotów.

Złamanie śródręcza, palców oraz pozostałych kości nadgarstka i ręki – Przebieg schorzenia

 

Do operacji kwalifikują się złamania z przesunięciem odłamów których nie da się nastawić i leczyć w gipsie. Złamanie należy ocenić opierając się na badaniu – najczęściej rtg, rzadziej tomografii komputerowej oraz na dokładnym badaniu klinicznym w którym doświadczony lekarz szuka cech przemieszczeń rotacyjnych – czyli obrócenia się odłamków wokół osi – które nie są dobrze widoczne w rtg a spowodują krzyżowanie i blokowanie palców podczas zamykania w pięść.W obrębie palców i śródręcza tuż przy złamanych kościach biegną ścięgna, które po kilku dniach przykleją się do powstałego krwiaka i unieruchomią palce w przykurczu. Aby tego uniknąć należy złamanie kości śródręcza lub palców zespolić bardzo stabilnie tak, by bezpiecznie można było poruszać ścięgnami i gimnastykować rękę już kilka dni po operacji. Używamy do tego miniaturowych płytek i śrub lub – niekiedy – śródszpikowych zespoleń szczególnie dla niektórych złamań kości śródręcza.

Złamanie śródręcza, palców oraz pozostałych kości nadgarstka i ręki – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Powrót do pełnego zdrowia trwa około sześciu tygodni i jest poprzedzony intensywną rehabilitacją. Rehabilitacja rozpoczyna się po krótkich okresie unieruchomienia w szynie już w pierwszych dniach po  operacji – tak, by odzyskać pełen zakres ruchu. Pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych. Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umawianych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach.

 

Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

 

Rehabilitacja ma na celu niedopuszczenie do ograniczenia ruchomości palców powstałego przez przyklejenie się ścięgien do miejsca złamania oraz wtórne przykurcze stawów ręki.

Złamanie śródręcza, palców oraz pozostałych kości nadgarstka i ręki – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.