Złamanie śródręcza, palców oraz pozostałych kości nadgarstka i ręki

Opis schorzenia

 

Do złamania śródręcza lub palców dochodzi często przy urazach typu bokserskiego lub przy silnych uderzeniach w rękę. Czasami przyczyną jest przyciśnięcie ręki ciężkim przedmiotem lub szarpnięcie za palec np. smyczą. W wyniku urazu powstaje często deformacja ręki lub palców z utrudnionym zamykaniem w pięść czy chwytaniem przedmiotów.

Przebieg schorzenia

 

Do operacji kwalifikują się złamania z przesunięciem odłamów których nie da się nastawić i leczyć w gipsie. Złamanie należy ocenić opierając się na badaniu – najczęściej rtg, rzadziej tomografii komputerowej oraz na dokładnym badaniu klinicznym w którym doświadczony lekarz szuka cech przemieszczeń rotacyjnych – czyli obrócenia się odłamków wokół osi – które nie są dobrze widoczne w rtg a spowodują krzyżowanie i blokowanie palców podczas zamykania w pięść.W obrębie palców i śródręcza tuż przy złamanych kościach biegną ścięgna, które po kilku dniach przykleją się do powstałego krwiaka i unieruchomią palce w przykurczu. Aby tego uniknąć należy złamanie kości śródręcza lub palców zespolić bardzo stabilnie tak, by bezpiecznie można było poruszać ścięgnami i gimnastykować rękę już kilka dni po operacji. Używamy do tego miniaturowych płytek i śrub lub – niekiedy – śródszpikowych zespoleń szczególnie dla niektórych złamań kości śródręcza.

Leczenie

 

Powrót do pełnego zdrowia trwa około sześciu tygodni i jest poprzedzony intensywną rehabilitacją. Rehabilitacja rozpoczyna się po krótkich okresie unieruchomienia w szynie już w pierwszych dniach po  operacji – tak, by odzyskać pełen zakres ruchu. Pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych. Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umawianych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach.

 

Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

 

Rehabilitacja ma na celu niedopuszczenie do ograniczenia ruchomości palców powstałego przez przyklejenie się ścięgien do miejsca złamania oraz wtórne przykurcze stawów ręki.

Zabiegi wykonuje

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.