Artroskopia nadgarstka

Artroskopia nadgarstka – Czym jest artroskop?

 

Artroskop to narzędzie, które pozwala oglądać stawy: kolan, barków, nadgarstków bez konieczności ich rozcinania. Przez niewielki otworek wprowadza się w znieczuleniu do wnętrza stawu optykę połączoną z kamerą. Dzięki temu możemy na ekranie monitora oglądać całą zawartość stawu, ocenić jego budowę, potwierdzić urazy czy patologie chorobowe. Otrzymujemy kolorowy, znacznie powiększony rzeczywisty obraz przewyższający dokładnością jakiekolwiek inne badania stawu jak rezonans magnetyczny czy ultrasonografia. Jeśli wprowadzimy przez drugi otworek haczyk diagnostyczny, możemy dotknąć każdej struktury, ocenić twardość chrząstki, napięcie więzadeł, wzajemną ruchomość kości czy ich odłamów. Dlatego artroskopia nadgarstka jest uważana powszechnie za diagnostyczny złoty standard i, znacznie przewyższając inne mniej inwazyjne metody, ma zastosowanie w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek diagnostycznych. Drobna budowa  nadgarstka powoduje, że jego miniaturowe w porównaniu do kolana czy barku – struktury nie zawsze są dobrze widoczne w tradycyjnych badaniach obrazowych (usg, mri).

Artroskopia nadgarstka – Przebieg zabiegu

 

Zastosowanie artroskopu czyli małoinwazyjnego sposobu poruszania się wewnątrz nadgarstka umożliwiło wykonywanie operacji  w środku stawu poprzez wprowadzanie do wnętrza narzędzi chirurgicznych bez konieczności jego szerokiego rozcinania. Tą techniką najczęściej posługujemy się do delikatnego usunięcia ganglionów wychodzących spośród  głęboko położonych więzadeł łączących kości nadgarstka, dodatkowo wyróżniając się wśród innych, „nieartroskopowych” metod zdecydowanie lepszą skutecznością.  Używamy jej również do mini inwazyjnej naprawy uszkodzeń delikatnych więzadeł – szczególnie łódeczkowato-księżycowatego czy kompleksu chrząstki trójkątnej. Takie postępowanie zapewnia wymaganą  precyzję oraz  pozostawia minimalną liczbę wewnętrznych blizn, które przy klasycznej operacji z szerokim rozcięciem mogłyby ograniczyć po operacji ruchy nadgarstka. Coraz częściej artroskop stosuje się przy precyzyjnym nastawianiu biegnących przez staw  złamań – dalszego końca kości promieniowej, kości łódeczkowatej czy złamaniu Benetta I kości śródręcza. Pozwala on na ustawienie niewidocznej innym sposobem powierzchni stawu z nieznaną wcześniej dokładnością zapewniającą  gładkie toczenie po sobie powierzchni kostnych decydując o przyszłej sprawności stawu.

Artroskopia nadgarstka – Zastosowanie zabiegu

 

Artroskopia pozwala skuteczniej leczyć powikłania po złamaniach – coraz więcej operacji stawu rzekomego kości łódeczkowatej wykonuje się drogą artroskopową a będący najważniejszym elementem tego zabiegu artroskopowy przeszczep kostny (arthroscopic bone graft – ABG) wysunął się na pierwsze miejsce w statystykach skuteczności leczenia tego trudnego powikłania wyprzedzając nawet unaczynione przeszczepy kości. Artroskopia jest też w tej chwili jedyną metodą pozwalającą bezpiecznie oczyścić nadgarstek ze zrostów blokujących jego ruch po wygojeniu trudnych złamań.

Artroskop jest  obecnie w chirurgii ręki stosowany bardzo często. Zarówno jako główne narzędzie miniinwazyjnej interwencji w obrębie ręki i nadgarstka jak i pomocniczo przy wielu innych procedurach.  Ktoś powiedział, że jest jak nowoczesna suszarka do włosów. Może czas ograniczyć użycie ręcznika?

Artroskopia nadgarstka – VIDEO

Zabiegi artroskopowe wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.