Ganglion nadgarstka

Ganglion Nadgarstka – Opis schorzenia

 

Jednym z częstszych problemów spotykanych w obrębie nadgarstka jest guz widoczny na jego górnej, rzadziej dolnej – powierzchni. Jest kulisty, lub lekko owalny, sprężysty w dotyku. Czasami twardy, napięty, wyraźnie dający znać o sobie, kiedy indziej przeciwnie, jest miękki, niepozorny. Budzi zaniepokojenie szczególnie gdy boli lub ogranicza sprawność ręki utrudniając uprawianie sportu, denerwuje i nieestetycznie wygląda. Najczęściej jest to fałd torebki stawu nadgarstka wypchnięty ciśnieniem. To taka przepuklina zawierająca nadmiar płynu  smarującego nadgarstek w środku, który nie zmieścił się w stawie i musiał w formie wypustki – wydostać się pod skórę.  Ganglion powstaje z reguły w tym miejscu, gdzie wypchnięcie płynu jest najłatwiejsze, a torebka stawu najsłabsza. Obecnie wiadomo, że powstaniu ganglion sprzyjają drobne często powtarzalne urazy i inne przyczyny osłabiające więzadła i torebkę stawową nadgarstka.

Ganglion nadgarstka – Przebieg schorzenia

 

Pacjenci zgłaszający się do zabiegu zwykle skarżą się na ból w miejscu gangliona nasilający się szczególnie przy aktywnym używaniu ręki, uprawianiu sportu oraz na nieestetyczny wygląd ręki.

Ganglion nadgarstka – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Naszym pacjentom proponujemy przede wszystkim wewnątrzstawową czyli artroskopową metodę usunięcia ganglionów nadgarstka zapewniającą wielką precyzję i najmniejszą liczbę nawrotów. Zabieg jest wykonywany w sposób małoinwazyjny – przez paro milimetrowe nacięcia skóry i polega na dokładnym wycięciu gangliona wraz z uszkodzonym fragmentem więzadła pod okiem kamery artroskopowej. Dzięki temu organizm może rozpocząć proces gojenia a  miejsce w uszkodzonym więzadle zarasta zdrowymi tkankami.

 

Przez ten czas – trwający kilka tygodni – nie wolno nadmiernie obciążać nadgarstka w obawie przed nawrotem gangliona.  Powrót do pełnego zdrowia trwa około 6 – 8 tygodni i jest wspomagany rehabilitacją – tak, by zachować pełen zakres ruchu. Zwykle podczas gojenia pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych.

 

Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umówionych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

 

Powikłania po usunięciu ganglionu obserwujemy niesłychanie rzadko: stwardnienie tkanek po interwencji chirurgicznej znika szybko – szczególnie  przy odpowiedniej fizykoterapii, jeszcze rzadziej trafiają się przemijające podrażnienia lokalnych nerwów w skórze.  Należy pamiętać że najważniejszym gwarantem dobrego efektu leczenia jest wykwalifikowany i doświadczony w leczeniu takich przypadków zespół opiekujący się pacjentem od diagnozy aż do przywrócenia pełnej sprawności.

Ganglion nadgarstka – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.