Ganglion nadgarstka

Opis schorzenia

 

Jednym z częstszych problemów spotykanych w obrębie nadgarstka jest guz widoczny na jego górnej, rzadziej dolnej – powierzchni. Jest kulisty, lub lekko owalny, sprężysty w dotyku. Czasami twardy, napięty, wyraźnie dający znać o sobie, kiedy indziej przeciwnie, jest miękki, niepozorny. Budzi zaniepokojenie szczególnie gdy boli lub ogranicza sprawność ręki utrudniając uprawianie sportu, denerwuje i nieestetycznie wygląda. Najczęściej jest to fałd torebki stawu nadgarstka wypchnięty ciśnieniem. To taka przepuklina zawierająca nadmiar płynu  smarującego nadgarstek w środku, który nie zmieścił się w stawie i musiał w formie wypustki – wydostać się pod skórę.  Ganglion powstaje z reguły w tym miejscu, gdzie wypchnięcie płynu jest najłatwiejsze, a torebka stawu najsłabsza. Obecnie wiadomo, że powstaniu ganglion sprzyjają drobne często powtarzalne urazy i inne przyczyny osłabiające więzadła i torebkę stawową nadgarstka.

Przebieg schorzenia

 

Pacjenci zgłaszający się do zabiegu zwykle skarżą się na ból w miejscu gangliona nasilający się szczególnie przy aktywnym używaniu ręki, uprawianiu sportu oraz na nieestetyczny wygląd ręki.

Leczenie

 

Naszym pacjentom proponujemy przede wszystkim wewnątrzstawową czyli artroskopową metodę usunięcia ganglionów nadgarstka zapewniającą wielką precyzję i najmniejszą liczbę nawrotów. Zabieg jest wykonywany w sposób małoinwazyjny – przez paro milimetrowe nacięcia skóry i polega na dokładnym wycięciu gangliona wraz z uszkodzonym fragmentem więzadła pod okiem kamery artroskopowej. Dzięki temu organizm może rozpocząć proces gojenia a  miejsce w uszkodzonym więzadle zarasta zdrowymi tkankami.

 

Przez ten czas – trwający kilka tygodni – nie wolno nadmiernie obciążać nadgarstka w obawie przed nawrotem gangliona.  Powrót do pełnego zdrowia trwa około 6 – 8 tygodni i jest wspomagany rehabilitacją – tak, by zachować pełen zakres ruchu. Zwykle podczas gojenia pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych.

 

Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umówionych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

 

Powikłania po usunięciu ganglionu obserwujemy niesłychanie rzadko: stwardnienie tkanek po interwencji chirurgicznej znika szybko – szczególnie  przy odpowiedniej fizykoterapii, jeszcze rzadziej trafiają się przemijające podrażnienia lokalnych nerwów w skórze.  Należy pamiętać że najważniejszym gwarantem dobrego efektu leczenia jest wykwalifikowany i doświadczony w leczeniu takich przypadków zespół opiekujący się pacjentem od diagnozy aż do przywrócenia pełnej sprawności.

Zabiegi wykonuje

Chirurg ręki i nadgarstka, lek. Paweł Nowicki Warszawa

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.