Usuwanie implantów z uwolnieniem pourazowego przykurczu stawu

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej - Chirurgia ręki MasterHand Warszawa

Usuwanie implantów z uwolnieniem pourazowego przykurczu stawu – Opis schorzenia

 

Usunięcie niepotrzebnego już ciała obcego jakim jest implant kości skutecznie zabezpiecza przed powstaniem późnych powikłań po jego wszczepieniu. Spotyka się  zaburzenia struktury kości powstające niekiedy pod metalową płytką, po kilku latach możliwe jest  przetarcie a następnie przerwanie ścięgien.

Usuwanie implantów z uwolnieniem pourazowego przykurczu stawu – Przebieg schorzenia

 

Z naszego doświadczenia wynika, że pozostawienie nawet najbardziej poprawnie założonego implantu, mimo rekomendacji wielu firm i lekarzy nie daje pełnej gwarancji, że wymienione powyżej powikłania nie wystąpią. W przypadku wygojonego złamania kości promieniowej – wg piśmiennictwa samo usunięcie implantu poprawia swobodę ruchu nadgarstka i może zwiększyć jego zakres o 10°.

Usuwanie implantów z uwolnieniem pourazowego przykurczu stawu – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Implanty usuwamy zwykle po pół roku (kość promieniowa) do 2 lat (trzony kości przedramienia). Gdy ruch nadgarstka lub palców mimo rehabilitacji nie powrócił po urazie do normy zalecamy oprócz usunięcia implantów dodatkowe procedury: uwolnienie ścięgien, więzadeł  i wnętrza stawów ze zrostów. Artroskopowa rewizja stawu – pozwala na usunięcie wszystkich niepotrzebnych i przeszkadzających w ruchu zrostów oraz zgrubień torby stawowej jeszcze bardziej zwiększając swobodę i ruchomość nadgarstka.

 

Nacięcia prowadzone są zwykle w obrębie tych samych blizn po poprzednich operacjach. Po dotarciu do zespoleń śruby są wykręcane a implanty usuwane. Rutynowo kontroluje się stan wygojonych kości pod nimi. W przypadku istnienia ograniczenia ruchomości spowodowanej rozrośniętymi bliznami i zrostami ścięgien – wszystkie nieprawidłowe tkanki są  usuwane do momentu uzyskania pełnego ruchu.

 

Jeżeli przyczyną są zrosty wytworzone wewnątrz złamanych stawów – najczęściej dotyczy to nadgarstka – to z kilku małych nacięć na jego grzbiecie wprowadza się kamerę artroskopową pod okiem której narzędziami przecina się i usuwa zrosty uwalniając kości zapewniając im swobodny ruch w stawie. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie pełnej ruchomości ręki. Powrót do pełnego zdrowia trwa około 4-6 tygodni i jest poprzedzony intensywną rehabilitacją. Rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszych dniach po  operacji. Pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych.

 

Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umówionych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

Usuwanie implantów z uwolnieniem pourazowego przykurczu stawu – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.