Złamanie kości promieniowej

Złamanie kości promieniowej - Chirurgia ręki MasterHand Warszawa

Złamanie kości promieniowej – Opis schorzenia

 

Złamanie dalszej części kości promieniowej jest najczęstszym złamaniem w obrębie nadgarstka. Powstaje przy silnym podparciu,  gdy potykając się odruchowo wysuwamy rękę chroniąc się przed upadkiem. U osób aktywnie uprawiających sport dochodzi do niego przy upadku z roweru,  hulajnogi czy deskorolki. Zazwyczaj w miejscu złamania kości natychmiast powstaje obrzęk i pojawia się duża bolesność.

Złamanie kości promieniowej – Przebieg schorzenia

 

Obraz złamania najczęściej widoczny jest już w obrazie rtg.

 

Pęknięcia i proste złamania mogą być leczone w unieruchomieniu.

 

W przypadku złamań bardziej skomplikowanych, przebiegających przez koniec stawowy kości, zagrożonych przesunięciem lub z przesuniętymi odłamkami, z towarzyszącymi innymi uszkodzeniami – innych kości lub więzadeł – zaleca się leczenie operacyjne. Często przed takim zabiegiem wykonywane jest badanie tomograficzne nadgarstka – pozwala ono na dokładne zaplanowanie operacji.

Złamanie kości promieniowej – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Operacja polega na odtworzeniu poprzedniego kształtu kości poprzez przesunięcie odłamków na ich poprzednie miejsce a następnie unieruchomieniu ich specjalną płytką i śrubami. W naszej praktyce zwracamy szczególną uwagę na dokładne ułożenie odłamków we właściwej pozycji – bowiem to właśnie od precyzji ustawienia odłamków zależy przyszła funkcja – czyli ruchomość i brak bólów – nadgarstka. Dlatego zabiegi te wykonujemy najczęściej z dodatkową pomocą wewnątrzstawowej kamery – artroskopu – który pozwala  precyzyjnie ułożyć odłamki, podobnie jak kostkę w chodniku tak by nikt się nie potykał na nierównościach a nadgarstek miał zapewniony bezbolesny płynny ruch. Jest to podstawowy warunek dla odzyskania poprzedniej sprawności ręki i aktywności sportowej.  Powrót do pełnego zdrowia trwa około sześciu tygodni i jest poprzedzony intensywną rehabilitacją.

 

Rehabilitacja rozpoczyna się już w dniu operacji – początkowo są to ćwiczenia palców a po kilku dniach – po usunięciu unieruchomienia – pacjent zaczyna gimnastykować nadgarstek tak, by odzyskać pełen zakres ruchu. W tym okresie pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych. Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umawianych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

 

Każde złamanie wygląda inaczej, czasami pacjenci są też  kierowani do operacji zbyt późno. Utrudnia to czasem i wydłuża proces leczenia, może być też źródłem komplikacji. W rękach doświadczonego personelu powikłania zdarzają się rzadko, niemniej należy zwrócić uwagę na utrudniony bądź wydłużony powrót nadgarstka do pełnej ruchomości, bądź podrażnienia nerwów które przesuwane podczas operacji niekiedy reagują powstaniem najczęściej przemijającego drętwienia palców.  Należy podkreślić że najlepszą gwarancją dobrego efektu leczenia jest wykwalifikowany i doświadczony w leczeniu takich przypadków zespół opiekujący się pacjentem od diagnozy aż do odzyskania pełnej sprawności.

Złamanie kości promieniowej – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.