
Opis schorzenia
Zespół cieśni nadgarstka to skomplikowany zbiór objawów, które są bezpośrednio powiązane z uciskiem na przyśrodkowy nerw w kanale nadgarstka. Schorzenie to dotyka niemalże 15 % populacji! Może być spowodowane stanem zapalnym ścięgien w okolicy nadgarstków, bądź innych uszkodzeń rąk. Zalicza się do nich między innymi: zapalenie ropne, zwichnięcie ręki, poważne stłuczenia, obrzęk nadgarstka.
Przebieg schorzenia
Główną przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest nadmierne przeciążenie mięśni dłoni i przedramienia, do jakiego dochodzi przy długotrwałej pracy na komputerze czy grze na instrumencie. Co robić, kiedy widać pierwsze, niepokojące objawy wskazujące na cieśń nadgarstka? Leczenie należy rozpocząć we wczesnych etapach. Tylko w ten sposób można uniknąć operacji chirurgicznej. Dlatego przy wystąpieniu pierwszych objawów warto od razu umówić się na konsultację.


Zespół cieśni nadgarstka leczenie
Gdzie najlepiej prowadzić leczenie cieśni nadgarstka? W Warszawie nie ma z tym najmniejszego problemu – to właśnie tutaj mieści się nasza poradnia. Z doświadczenia jednak wiemy, że przyjeżdżają pacjenci z całego kraju.
Na początku zazwyczaj wdrażane są metody nieinwazyjne. Zalicza się do nich przede wszystkim unikanie ruchów, które mogą prowadzić do nasilenia się objawów oraz maksymalne odciążenie przegubowych części dłoni. W niektórych przypadkach stosowana jest usztywniająca orteza lub chłodzenie części nadgarstkowej dłoni, na przykład poprzez masaże kostkami lodu i zimne okłady. Nieinwazyjne metody skutecznie uśmierzają ból i zmniejszają obrzęk.
W trudniejszych przypadkach, kiedy nie da się wyeliminować zespołu cieśni nadgarstka sposobami nieoperacyjnymi, zalecane jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na przecięciu troczka zginaczy nadgarstka, co rozwiązuje problemy powodowane przez zespół cieśni nadgarstka. Leczenie operacyjne zazwyczaj wykonane jest endoskopowo, co pozwala unikać blizn. Po operacji ręka wraca do pełnej sprawności w ciągu 2-3 miesięcy.
Zabiegi wykonuje

PAWEŁ NOWICKI
chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda
Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).
Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).
Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.