„Łokieć golfisty”

Łokieć golfisty Leczenie

„Łokieć golfisty” – Opis schorzenia

 

Łokieć golfisty można najkrócej opisać jako ból przyśrodkowej powierzchni  łokcia nad wyraźnie wyczuwalną kością przy forsownym zginaniu nadgarstka. Występuje w miejscu przyczepu do kości ramiennej mięśni zginających nadgarstek i palce. Ból spowodowany jest gojeniem licznych mikrouszkodzeń których blizny uciskają na zakończenia nerwowe znajdujące się w rozcięgnach przyczepów mięśniowych w okolicy łokcia. Jest to następstwo przewlekłego przeciążenia prowadzącego do osłabienia i degeneracji tkanki. Rzadko przyczyną powstania dolegliwości jest pojedynczy uraz.

„Łokieć golfisty” – Przebieg schorzenia

 

Najczęstszym powodem jest nadużywanie ręki w pracy (wielogodzinne powtarzanie tych samych ruchów), bądź przeciążenie przy okazyjnych zajęciach, takich jak rąbanie drewna, bądź weekendowa praca na działce. Czasami  zespołowi łokcia golfisty towarzyszy zespół rowka nerwu łokciowego  – czyli przewlekły ucisk na przebiegający obok  nerw łokciowy. Objawia się on nadwrażliwością nerwu na dotyk i nieprzyjemnym promieniowaniem od łokcia do palca małego i serdecznego. Opuszki tych palców mają osłabione czucie, pogarsza się zręczność ręki, czasami widoczny jest zanik mięśni ręki.  Rozpoznanie schorzeń oparte jest głównie na testach klinicznych i dokładnym badaniu przez doświadczonego chirurga ręki, pomocna jest także  precyzyjna ocena ultrasonograficzna. Przy podejrzeniu ucisku nerwu wykonuje się badanie EMG.

„Łokieć golfisty” – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Opisano prawie pół setki różnych sposobów leczenia. Doradza się między innymi odpoczynek, unieruchomienie kończyny, masaże, stretching, korekcją balansu mięśniowego, radioterapię, akupunkturę, fizjoterapię, opaski uciskowe, leczenie falą uderzeniową czy podawanie plazmowych czynników wzrostu. Niestety mimo terapii u części  osób powstają utrwalone lub ciężkie bóle wiodące do uporczywych problemów w codziennym życiu. Bóle nie pozwalają nie tylko nosić ciężarów, nawet teczki czy torby z zakupami, ale także podnieść czajnika by nalać herbaty. Jeśli dolegliwości mimo dotychczasowego  leczenia nasilają się, utrzymują  dłużej lub nawracają jest to wskazanie do operacji.

Polega ona na nacięciu i przesunięciu miejsca przyczepu mięśni zginaczy  palców i nadgarstka na kości ramiennej. Przy współistnieniu zespołu rowka nerwu łokciowego  z tego samego nacięcia uwalnia się nerw. Po operacji stosujemy lekki opatrunek uciskowy i unieruchomienie w szynie sięgającej od palców aż za łokieć na okres dwóch tygodni.

 

Przecięte w czasie operacji tkanki goją się przez około 3-4 miesiące i po tym czasie ręka stopniowo odzyskuje zdolność do podejmowania większego wysiłku. Zwykle podczas gojenia pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych.

 

Rehabilitacja jest niezbędna w trudniejszych przypadkach i jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę. Odbywa się na umawianych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta i skrupulatne przestrzeganie zaleceń, dlatego pacjent jest dokładnie informowany odnośnie postępowania w domu.

Powikłania przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu zdarzają się rzadko, zwykle mają postać powoli ustępującej nadwrażliwości miejsca operacji, wyjątkowo braku pełnego efektu leczenia.

„Łokieć golfisty” – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.