Uszkodzenie więzadeł nadgarstka

Uszkodzenie więzadeł nadgarstka – Opis schorzenia

 

Kości nadgarstka przytrzymywane są więzadłami, które napinają się i pracują podczas używania ręki. Dzięki temu wszystkie kości łatwo obracają się względem siebie jak w kostce Rubika. Podczas urazu – upadku, skręcenia, szarpnięcia –  siły działające na więzadła mogą być zbyt duże i spowodować ich zerwanie. Kości wtedy mogą w sposób niekontrolowany przemieszczać się wewnątrz nadgarstka powodując bóle i blokowanie sąsiednich kości ograniczając ruch. W krótkim czasie dochodzi  do  przykurczu nadgarstka a po kilku miesiącach bądź latach do nieodwracalnych deformacji boleśnie ograniczających ruch.  Dlatego ważne jest aby leczenie takich urazów rozpocząć jak najwcześniej.

Uszkodzenie więzadeł nadgarstka – Przebieg schorzenia

 

Budowa nadgarstka powoduje, że najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadła łódeczkowato-księżycowatego.

 

Uraz więzadłowy nadgarstka rozpoznaje się na podstawie skrupulatnego badania przez doświadczonego chirurga ręki, rutynowo wykonuje się prześwietlenia rtg, często w specjalnym ustawieniu ręki, dodatkowo wykorzystuje się rezonans magnetyczny oraz badanie usg. Niektóre z częściowych rozerwań dają się wyleczyć poprzez zwykłe unieruchomienie. Zerwania całkowite i niektóre częściowe – powinny być operowane.

 

Tzw. świeże rozerwania więzadeł zwykle można zeszyć – używając nici lub specjalnych kotwic, w niektórych przypadkach jest to możliwe także metodą artroskopową. Stare całkowite uszkodzenia,  gdy końce więzadeł zdegenerowały i nie nadają się do szycia – leczy się tworząc nowe więzadło z  przeszczepu – najczęściej pobranego ze ścięgna. Niekiedy pacjenci zgłaszają się z częściowo wygojonym urazem więzadła przeszkadzającym tylko podczas aktywności np dokuczającym podczas ulubionego sportu. Dzieje się tak gdy więzadło wygoiło się bez napięcia, pozostało luźne. Często dotyczy to więzadła łódeczkowato-księżycowatego. W tym przypadku jest możliwość skutecznego napięcia i wzmocnienia tego więzadła zabiegiem artroskopowym.

Uszkodzenie więzadeł nadgarstka – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Więzadła po naprawie operacyjnej  przez pierwsze 4-6 tygodni wymagają ochrony – operowana kończyna jest unieruchomiona w specjalnej łusce obejmującej nadgarstek. Po takim czasie nadgarstek wymaga zawsze bardzo intensywnej rehabilitacji.

 

Rehabilitacja odbywa się pod ścisłym nadzorem fizjoterapeutki. Rozpoczyna się już w dniu operacji – początkowo są to ćwiczenia palców a po zdjęciu łuski pacjent zaczyna gimnastykować nadgarstek tak, by stopniowo odzyskać pełen zakres ruchu. W tym okresie pozwalamy na używanie ręki do najlżejszych czynności domowych bez obciążeń. Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umawianych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu. Uszkodzenia więzadeł goją się długo. O ile proste częściowe zerwanie leczone unieruchomieniem goją się najczęściej w ciągu 6  tygodni i pozwalają na obciążanie ręki w sporcie zwykle po  kolejnych 6 tygodniach, to poważne uszkodzenia wymagające leczenia operacyjnego potrzebują  przeciętnie około czterech miesięcy rekonwalescencji podczas których więzadło zabliźnia się i wzmacnia.

 

Zwykle dzięki  rehabilitacji  udaje się całkowicie uelastycznić więzadła po ciężkim urazie – ruch nadgarstka w tych najtrudniejszych przypadkach może jednak pozostać nieco mniejszy, co zwykle nie przeszkadza, poza pewnymi wyjątkami – w powrocie do pełnej poprzedniej aktywności.

Uszkodzenie więzadeł nadgarstka – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.