Skrócenie – osteotomia kości łokciowej i inne operacje w stanach pourazowych

Osteotomia kości łokciowej i inne operacje w stanach pourazowych – Opis schorzenia

 

Złamanie nadgarstka i ręki są najczęstszymi urazami szczególnie u osób aktywnie uprawiających sport. Dochodzi do nich przy upadku z roweru,  hulajnogi czy deskorolki, uderzeniu piłką futbolową czy  wywrotce motocykla. W przypadku złamań bardziej skomplikowanych leczenie, szczególnie w gipsie i bez operacji nie zawsze daje spodziewane rezultaty. Złamane kości zrastają się krzywo, zahaczają o siebie, boleśnie ograniczają ruchy. To właśnie od precyzji ustawienia odłamków zależy przyszła funkcja – czyli ruchomość i brak bólów – nadgarstka i ręki. Jest to podstawowy warunek dla odzyskania poprzedniej sprawności ręki i aktywności sportowej.

Osteotomia kości łokciowej i inne operacje w stanach pourazowych – Przebieg schorzenia

 

Do zabiegu naprawczego kwalifikują się wszystkie zadawnione złamania które wygoiły się z bolesną ograniczającą sprawność ręki deformacją. Naprawę źle wygojonego złamania należy wykonać zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych ręki lub nadgarstka, kiedy pacjent zgłasza się zbyt późno i których nawet zabieg naprawczy nie byłby w stanie usunąć.

Osteotomia kości łokciowej i inne operacje w stanach pourazowych – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Operacja polega na odtworzeniu poprzedniego kształtu kości poprzez przecięcie a następnie przesunięcie odłamków na ich poprzednie miejsce. Przeciętą kość prostuje się lub zagina, skraca lub wydłuża, obraca  tak by jak najpełniej odbudować jej poprzedni kształt  a następnie unieruchamia specjalną płytką i śrubami. W naszej praktyce zwracamy szczególną uwagę na dokładne ułożenie odłamków we właściwej pozycji – bowiem to właśnie od precyzji ustawienia odłamków zależy przyszła funkcja – czyli ruchomość i brak bólów – nadgarstka i ręki.

 

Powrót do pełnego zdrowia trwa około 6-12 tygodni i jest poprzedzony intensywną rehabilitacją. Rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszych dniach po  operacji – tak, by odzyskać pełen zakres ruchu. Zwykle podczas gojenia pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych. Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umówionych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach.

 

Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

Skrócenie – osteotomia kości łokciowej i inne operacje w stanach pourazowych – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.