Nieprawidłowo wygojone złamanie kości promieniowej

Nieprawidłowo wygojone złamanie kości promieniowej - Chirurgia ręki MasterHand Warszawa

Nieprawidłowo wygojone złamanie kości promieniowej – Opis schorzenia

 

Złamanie dalszej części kości promieniowej jest najczęstszym złamaniem w obrębie nadgarstka. Powstaje przy silnym podparciu,  gdy potykając się odruchowo wysuwamy rękę chroniąc się przed upadkiem. U osób aktywnie uprawiających sport dochodzi do niego przy upadku z roweru,  hulajnogi czy deskorolki.

W przypadku złamań bardziej skomplikowanych leczenie, szczególnie w gipsie i bez operacji nie zawsze daje spodziewane rezultaty. Gdy złamanie  wygoi się krzywo – kość promieniowa przestaje być dopasowana do innych otaczających ją kości nadgarstka. Blokuje ruch zarówno samego nadgarstka jak i ruchy obrotowe przedramienia. Uderzając o inne kości powoduje ból  i uszkadza je prowadząc do zwyrodnień. W efekcie nadgarstek powoli ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Jedynym sposobem by pomóc w takiej sytuacji jest operacja polegająca na odtworzeniu poprzedniego kształtu kości poprzez wycięcie krzywo zrośniętych  fragmentów i ułożenie ich na nowo w poprawnej pozycji a następnie unieruchomieniu ich specjalną płytką i śrubami. Główne trudności w takiej operacji od zawsze sprawiało optymalne zaplanowanie miejsc cięć w kości, nie jest łatwe również ułożenie odłamków  tak by po upływie wielu miesięcy czy lat od złamania – dokładnie pasowały. Do pewnego stopnia pomaga w tym posługiwanie się wewnątrzstawową kamerą – artroskopem – pod okiem której można obserwować poprawność ułożenia kości wewnątrz stawu.

Nieprawidłowo wygojone złamanie kości promieniowej – Przebieg schorzenia

 

W naszej praktyce od kilku lat posługujemy się planowaniem komputerowym. Wiele dni przed ustalonym zabiegiem.

 

wykonywane jest badanie tomograficzne nadgarstka. Na jego podstawie dedykowany program podpowiada w którym miejscu i w jaki sposób kość powinna być przecięta, na ile fragmentów. Następnie program podpowiada w jaki sposób wycięte fragmenty powinny zostać przesunięte tak aby najpełniej odtworzyć poprzedni kształt kości i prezentuje obraz takiej operacji w postaci animowanej symulacji na ekranie komputera.  W naszej praktyce zwracamy szczególną uwagę na dokładne ułożenie odłamków we właściwej pozycji – bowiem to właśnie od precyzji ustawienia odłamków zależy przyszła funkcja – czyli ruchomość i brak bólów – nadgarstka.

 

Dlatego na podstawie symulacji komputerowej – na drukarce 3D tworzone są przymiary które po wysterylizowaniu nakłada się w trakcie operacji na kość. Przymiary te dokładnie wskazują chirurgowi miejsce przecięcia kości. Następna grupa przymiarów służy do tego by – zaczepione o wycięte fragmenty kostne – przesunęły je w odpowiednie zaplanowane przez program komputerowy miejsce. Odłamki kostne zostają wtedy unieruchomione płytką i śrubami a istniejące szczeliny uszczelnione przeszczepami kostnymi.

Nieprawidłowo wygojone złamanie kości promieniowej – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Zabiegi te wykonujemy często z dodatkową pomocą wewnątrzstawowej kamery – artroskopu – który pozwala  skontrolować precyzję ułożenia odłamków, podobnie jak kostki w chodniku tak by nikt się nie potykał na nierównościach a nadgarstek miał zapewniony bezbolesny płynny ruch. Jest to podstawowy warunek dla odzyskania poprzedniej sprawności ręki i aktywności sportowej.

 

Powrót do pełnego zdrowia trwa około sześciu tygodni i jest poprzedzony intensywną rehabilitacją. Rehabilitacja rozpoczyna się już w dniu operacji – początkowo są to ćwiczenia palców a po kilku dniach – po usunięciu unieruchomienia – pacjent zaczyna gimnastykować nadgarstek tak, by odzyskać pełen zakres ruchu. W tym okresie pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych. Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umawianych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

 

Każde złamanie wygląda inaczej, niekiedy pacjenci są kierowani do operacji zbyt późno. Utrudnia to czasem i wydłuża proces leczenia, może być też źródłem komplikacji. W rękach doświadczonego personelu powikłania zdarzają się rzadko, niemniej należy zwrócić uwagę na utrudniony bądź wydłużony powrót nadgarstka do pełnej ruchomości, bądź podrażnienia nerwów które przesuwane podczas operacji niekiedy reagują powstaniem najczęściej przemijającego drętwienia palców. Należy podkreślić że najlepszą gwarancją dobrego efektu leczenia jest wykwalifikowany i doświadczony w leczeniu takich przypadków zespół opiekujący się pacjentem od diagnozy aż do odzyskania poprzedniej sprawności.

Nieprawidłowo wygojone złamanie kości promieniowej – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.