Kinesiotaping oraz Taping Dynamiczny

Kinesiotaping / kinesiotaping Dynamiczny

często określany jako taping, to metoda plastrowania polegająca na naklejaniu specjalnej taśmy
(o właściwościach elastycznych) na powierzchnię ciała. Zasady stosowania kinesiotapingu oparte są na kinezjologii, czyli nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka. Taping bywa określany wyrażeniem „plastry dla sportowców”. Zapewne wynika to z faktu, że jest bardzo często stosowany w medycynie sportowej. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Skóra jest bardzo delikatnie naciągana. Poprawa mikrokrążenia i przepływ limfy wspomagają wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze. Odpowiednio zastosowany, specjalny rodzaj plastra, w czasie, kiedy jest nalepiony, może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów.

wskazania

Wskazania:

  • Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka), bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty)
  • Stany po urazach: leczenie skręceń i zwichnięć stawów, obrzęki
  • niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł
  • Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych

Zabiegi wykonuje

MAGDALENA KOLASIŃSKA

mgr fizjoterapii, terapeuta ręki

 

Od 10 lat zajmuję się fizjoterapią rąk głównie po zabiegach chirurgicznych oraz w problemach przeciążeniowych. Wykonuję zabiegi oparte na terapii manualnej, zajmuję się również tworzeniem ortez z materiałów termoplastycznych.

Swoje kwalifikacje podnoszę regularnie uczestnicząc w zjazdach, kongresach i szkoleniach z zakresu Terapii Ręki.

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Ręki oraz wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na wydziale Rehabilitacji