Zapalenie ścięgien – choroba de Quervain, „trzaskający palec”

Zapalenie ścięgien – choroba de Quervain, „trzaskający palec” – Opis schorzenia

 

Zapalenia ścięgien ręki należą z najczęstszych schorzeń. Potrafią powstać z powodu  jednorazowego przeciążenia ręki kilkugodzinną pracą lub wskutek powolnie postępujących wieloletnich obciążeń. Zapaleniom sprzyja cukrzyca, mogą też występować w przebiegu chorób reumatoidalnych. Objawiają się obrzękami a przede wszystkim bólami utrudniającymi sprawne poruszanie palcami lub nadgarstkiem. Nierzadko dochodzi do blokowania czy przeskakiwania palców – często nasilonych bardziej w godzinach porannych.

Zapalenie ścięgien – choroba de Quervain, „trzaskający palec” – Przebieg schorzenia

 

Spowodowane jest zaciśnięciem się przypominających pierścienie więzadeł przez które w niektórych miejscach ręki i nadgarstka przesuwają się ścięgna. Zbyt ciasno przesuwające się przez pierścienie ścięgna boleśnie trą o zaciśnięte wokół nich tkanki podtrzymując ból i zapalenie. Jednymi z częstszych zapaleń są: zapalenie ścięgien prostowników pierwszego przedziału nadgarstka  – tak zwana choroba de Quervain, zaciskające zapalenie pochewki ścięgien zginaczy palców – zwane popularnie „trzaskającym palcem”  dotyczące często kciuka czy wysiękowe zapalenie pochewki ścięgien zginaczy palca – zwykle występujące w  palcu serdecznym.

Zapalenie ścięgien – choroba de Quervain, „trzaskający palec” – Leczenie w MasterHand Warszawa

 

Na początku choroby można spróbować leczenia przeciwzapalnego – w postaci odciążenia ręki lub nadgarstka, stosowania leków przeciwzapalnych ogólnie, miejscowo lub w postaci zastrzyku podanego w bolące miejsce,  czy fizjoterapii. Jeżeli to nie pomoże – zapalenie utrwala się i do jego zwalczenia zwykle potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Polega ona na przecięciu utrudniającego  ruch ścięgna – pierścienia, podobnie jak robi to  złotnik,  który przecina i poszerza zbyt ciasno nałożoną na palec obrączkę. Wtedy ścięgno odzyskuje swobodę ruchu, przestaje boleć a stan zapalny mija. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie  zabiegu przezskórnie poprzez nakłucie – bezpieczniej pod kontrolą  USG. W przypadku braku efektu takiego postępowania lub w sytuacjach bardziej zaawansowanych – operacja z klasycznego nacięcia jest bardziej skuteczna.

 

Powrót do pełnego zdrowia zależy od metody leczenia i trwa około 3-6 tygodni. W tym czasie przecięte więzadło goi się tworząc nowy większy pierścień nieuciskający ścięgien. Rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszych dniach po  operacji – tak, by odzyskać pełen zakres ruchu. Zwykle podczas gojenia pozwalamy na używanie ręki do lekkich czynności domowych. Rehabilitacja jest prowadzona przez wyspecjalizowaną w terapii ręki fizjoterapeutkę i odbywa się na umówionych co kilka dni w zależności od potrzeb – spotkaniach. Bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie pacjenta, dlatego pacjent instruowany jest jak dodatkowo wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia w domu.

 

Powikłania po leczeniu zapalenia ścięgien obserwujemy rzadko: pooperacyjne ograniczenia ruchomości palca czy nadgarstka  są zwykle wynikiem braku odpoczynku i właściwej rekonwalescencji ręki, rzadziej nieodpowiedniej techniki operacji. Trudności w odzyskaniu ruchu zdarzają się zwłaszcza wtedy, gdy pacjent zgłasza się  zbyt późno, kiedy  zapalenie zdążyło istotnie uszkodzić ścięgna zanim jeszcze doszło do zabiegu. Wyjątkowo trafiają się przemijające podrażnienia lokalnych nerwów w skórze.

Zapalenie ścięgien – choroba de Quervain, „trzaskający palec” – VIDEO

Zabiegi wykonuje chirurg ręki i nadgarstka

PAWEŁ NOWICKI

chirurg ręki FESSH, specjalista ortopeda

 

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1992), uzyskał I* specjalizacji w chirurgii ogólnej (1995) i II* specjalizacji w ortopedii i traumatologii narządu ruchu (2000).

 

Jako pierwszy chirurg ręki w Mazowieckim a trzeci w Polsce zdobył prestiżowy Europejski Dyplom z Chirurgii Ręki FESSH (2009).

 

Od kilkunastu lat zajmuje się artroskopowymi operacjami nadgarstka w schorzeniach i urazach chrząstki trójkątnej, więzadeł nadgarstka, ganglionach i wielu innych. Jako zaproszony wykładowca szkoli lekarzy na kursach organizowanych w renomowanych ośrodkach treningowych Europy.